Spotkanie autorskie z Pauliną Hendel

19 listopada w Multimedialnym Centrum Kultury e-EURECE – Bibliotece Publicznej w Świeszynie odbyło się spotkanie autorskie z Panią Pauliną Hendel, autorką powieści fantastycznych dla młodzieży: cykli „Zapomniana księga” oraz „Żniwiarz”, a także nowo wydanej „Wisielczej góry”. „Droga dusz” z cyklu „Żniwiarz” zdobyła tytuł Książki Roku 2019 w kategorii fantastyka młodzieżowa w corocznym plebiscycie portalu lubimyczytać.pl.

W poranku autorskim uczestniczyły uczennice, uczniowie oraz nauczycielki ze Szkoły Podstawowej w Zegrzu Pomorskim. Spotkanie poświęcone było tematyce postapokaliptycznej oraz demonologii słowiańskiej ukazywanej w tekstach kultury: literaturze, filmie, a także grach komputerowych. Autorka mówiła o postapokalipsie jako wciąż niewyczerpanym i reinterpretowanym motywie, którego początki sięgają historii o Arce Noego. W trakcie spotkania, wspartego ciekawą prezentacją multimedialną, pojawiły się przykłady dobrze znane młodzieży z filmografii: „The Walking Dead”, „The 100”, „Jestem legendą”, „Zmierzch”, „Łasuch”, „Mad Max”, „Matrix” , „Stalker” i wiele innych.

Fantastyka postapokaliptyczna w twórczości Pani Pauliny Hendel jest jednak zupełnie inna, niezwykła, bardziej rodzima, bo wyrasta z mitologii słowiańskiej, do której odwołań znajdziemy w powieściach autorki bardzo wiele. To nowa jakość w polskiej literaturze fantastycznej dla młodzieży, a także doskonały sposób na popularyzację tematyki słowiańskiej wśród młodych ludzi.

Spotkanie było niezwykle inspirujące, pełne powieściowych historii oraz ciekawostek zaczerpniętych ze słowiańskiego świata demonów. To z pewnością skłoni młodzież do lektury powieści Pani Pauliny Hendel!

Cykl „Żniwiarz” oraz „Wisielcza góra” są dostępne w świeszyńskiej bibliotece – zachęcamy do wypożyczeń.

Spotkanie zostało zorganizowane dzięki Koszalińskiej Bibliotece Publicznej – serdecznie dziękujemy.