Projekcja filmu w ramach Nocy Bibliotek

4 października w sali widowiskowej Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej Gminy Świeszyno, w ramach ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek 2022 „To się musi powieść”, odbyła się projekcja filmu familijnego pn. „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai. Pierwsza tajemnica”. W filmowym spotkaniu uczestniczyły dzieci z klas I-III wraz z nauczycielkami ze Szkoły Podstawowej im. 27 WDP AK w Świeszynie.

Projekcję poprzedził biblioteczny wstęp dotyczący fantastycznej serii książek Martina Widmarka „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai”, której adaptacją jest film. Znaczna część serii znajduje się w zbiorach świeszyńskiej biblioteki, a widzki i widzowie niejednokrotnie wypożyczali i czytali poszczególne jej części. Była to więc wyjątkowa okazja, aby swoich ulubionych bohaterów opowieści zobaczyć na dużym ekranie.

Niezwykły film o przyjaźni, z dużą dozą detektywistycznego zacięcia, zwrotów akcji i humoru sprawił, że zgromadzona na sali młoda publiczność biła brawa, kiedy finał historii okazał się szczęśliwy i udało się rozwiązać zagadkę zaginionej księgi.

Główny organizator akcji: Centrum Edukacji Obywatelskiej.

Współorganizatorzy: Fundacja Cała Polska Czyta Dzieciom, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

Patron honorowy: Biblioteka Narodowa.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.