Świeszyno

Festiwal Integracja Ty i Ja

14 września 2022r., odbył się Mały Festiwal Ty i Ja, który zorganizowaliśmy w ramach 19 Europejskiego Festiwalu Filmowego Integracja Ty i Ja. Organizatorami festiwalu są Koszalińskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne oraz Koszalińska Biblioteka Publiczna.

Tego dnia w CK Świeszyno odwiedzili nas między innymi uczniowie klas 7 oraz 8 Szkoły Podstawowej w Świeszynie. Uczestnicy mogli obejrzeć dwa filmy, poruszające tematykę niepełnosprawności:

„Na krawędzi” (On the Edge), reż. Rina Papish, Izrael 2020, oraz

„Spojrzenie”(The Gaze), reż. Wonjin Kim, Korea Południowa 2020, 15 min.

Między projekcjami filmowymi mieliśmy przyjemność gościć Pana Macieja Sochala paraolimpijczyka, wielokrotnego medalistę mistrzostw świata i mistrzostw Europy oraz Pana Jerzego Sochala – tatę Pana Macieja.

Na spotkaniu Pan Maciej opowiedział wszystkim o swojej niepełnosprawności, o tym jak się zaczęła jego przygoda ze sportem, jak bardzo był wspierany przez bliskich w swojej drodze do sukcesów, które osiągnął, o trudnościach jakie spotykał po drodze. Opowiadał o tym, jak wyglądają przygotowania do zawodów oraz sam ich przebieg.

Pan Maciej zabrał ze sobą małą część kolekcji medali, które mieliśmy okazję zobaczyć.

W swobodnej rozmowie czynnie brali udział również uczniowie, zadając Panu Sochalowi mnóstwo ciekawych pytań.

Pan Maciej zaciekawił wszystkich swoją historią. Pokazał nam, że nie ważne jest czy jest się w pełni sprawnym czy nie, żeby coś osiągnąć trzeba ciężko pracować.

Dziękujemy jeszcze raz uczestnikom spotkania oraz zaproszonym gościom.

Panu Maciejowi gratulujemy zdobycia tak wielu osiągnięć oraz życzymy dalszych sukcesów.